Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jakub Banasiak   FREE & SAFE... oby także w przypadku Węgier
0

FREE & SAFE... oby także w przypadku Węgier


Wszystkie działania naszego zespołu na rzecz delfinów od teraz pod nowym logo FREE & SAFE, skupiającym zarówno akcje przeciw delfinariom jak  i projekty na rzecz ochrony i dobrostanu dzikich delfinów.
Oczywiście nie rezygnujemy z logo NIE! DLA DELFINARIUM, które towarzyszy nam przy wszystkich kampaniach przeciw trzymaniu delfinów w niewoli. Ponieważ nasze działania wykraczają jednak daleko poza temat delfinariów, FREE & SAFE ujmuje najlepiej to, o co wspólnie walczymy.Tutaj znajdziecie wszystkie kierunki naszych działań:http://www.viva.org.pl/FSDELFINY-ulotka.pdf
A teraz większość naszej energii kierujemy przede wszystkim na powstrzymanie projektu delfinarium, które planowane jest w Budapeszcie jako kolejna inwestycja tamtejszego Tropicarium. 

Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia w zwycieskiej walce o powstrzymanie budowy delfinarium w Mszczonowie i kilku innych lokalizacjach, o których media nawet nie informowały, przydadzą się naszym węgierskim kolegom.

Węgry już ponad 20 lat temu miały swój niechlubny epizod jesli chodzi o trzymanie delfinów w niewoli. W 1992 r. zostało przywiezionych na Węgry pięć czarnomorskich delfinów wykorzystywanych wcześniej przez wojsko byłego Związku Radzieckiego.  Pokazy delfinów zostały zorganizowane w basenie przygotownaym przez jednego z prywatnych przedsiębiorców. Wkrótce dwa z pięciu delfinów padły, dwa inne pogrążyły się w apatii i bezwolnie unosiły się na powierzchni basenu, podczas gdy piąte zwierzę nadal występowało dla tłumów. Wkrótce widzowie skontaktowali się z działaczami zajmującymi się dobrostanem zwierząt, aby ściągnąć inspekcję weterynaryjną w celu zbadania więzionych morskich ssaków. Natychmiast też zareagowały media, nagłaśniając straszliwe warunki, w jakich trzymane  były delfiny. Okazało się, że zwierzetom nie zapewniono podstawowych warunków -  pływały w słodkiej wodzie, do której absolutnie nie są przystosowane.
Trzy ocalałe delfiny zostały skonfiskowane wkrótce po inspekcji. Udało się je odebrać właścicielowi i zostały zwrócone na Ukrainę, do kraju ich pochodzenia. Ta tragedia była początkiem długotrwałej kampanii mającej na celu wprowadzenie zakazu handlu delfinami butlonosymi z Morza Czarnego, co ostatecznie osiągnięto w 2002 roku.

Od tego czasu na Węgrzech nie otwarto żadnego delfinarium. Miejmy nadzieję, że ten stan utrzymamy wspólnie dalej.
 
Ten wpis czytano 183 razy.
Odsłon: 55108
Jakub Banasiak
Zoopsycholog, pedagog. Członek Dolphinaria-Free Europe Coalition. Wolontariusz Tethys Research Institute, CRRU i współpracownik Marine Connection
<< Styczeń 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »