Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jakub Banasiak   Kolejny cichy morderca zagraża bałtyckim morświnom i fokom
1

Kolejny cichy morderca zagraża bałtyckim morświnom i fokom


Od kilku miesięcy coraz bardziej niepokoją nas doniesienia o martwych, zabitych ręką człowieka, fokach. Wciąż bardzo dużo morświnów ginie w rybackich sieciach. Morskie ssaki tracą życie z powodu przyłowu, zanieczyszczenia plastikiem, hałasem i chemicznego zatrucia środowiska morskiego. 

A na dnie Bałtyku coraz głośniej tyka kolejna bomba. Mowa o wraku tankowca Franken, o którym zresztą kilka tygodni temu szerzej pisał już portal EKOLOGIA.PL. Wrak coraz bardziej koroduje a przede wszystkim grozi zawaleniem. 1,5 miliona litrów zatopionego paliwa bezpośrednio zagraża Zatoce Gdańskiej i okolicznym obszarom lądowym.

Jeden z takich obiektów, wrak statku Stuttgart, znajdujący się w Zatoce Gdańskiej, to przykład, jak bardzo jest to realna groźba. Stuttgart spowodował już znaczne szkody środowiskowe właśnie poprzez tego typu wyciek.
 Wiemy na podstawie badań z lat 2009-2015, że obszar skażenia wyciekiem ze Stuttgarta powiększył się 5- krotnie i wynosi teraz aż 415 tys. metrów kwadratowych i spowodował 100%-ową śmiertelność zwierząt oraz postępującą wokół degradację środowiska morskiego.
Warto przypomnieć, że - zgodnie  z tym, co podaje Fundacja Mare - na podstawie analizy prądów w Zatoce Gdańskiej można przyjąć, iż potencjalne wycieki zniszczą polskie wybrzeże i plaże w rejonie od miejscowości Piaski aż po Hel, w tym właśnie, siedliska chronionych fok szarych oraz niezwykle cenne przyrodniczo obszary Natura 2000 zlokalizowane w rejonie Zatoki, m.in. Obszar Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego, Obszar Klifów i Rafy Kamiennej Orłowa, obszar Ostoi w Ujściu Wisły i Obszar Ujścia Wisły oraz Zalewu Wiślanego i Mierzei Wiślanej.

Oznacza to, że zagrożone są też obszary najczęstszego występowania morświna - właśnie Zatoka Pucka, Zatoka Gdańska i rejon Mierzei Wiślanej.

Dlatego podpiszmy koniecznie jak najszybciej petycję Fundacji MARE (dostępna pod linkiem poniżej) i nie pozwólmy , by Zatoka umarła:
https://fundacjamare.pl/

Niezaleznie od tykającej bomby chemicznej powstrzymajmy to, co także może doprowadzić do tragedii - pomysł odstrzału fok na polskim wybrzeżu. Zaprotestujmy również przeciw opieszałości organów państwowych odnośnie ścigania morderców fok, których ciała znaleziono w ostatnium czasie:
http://ratujmyfoki.wwf.pl/
Ten wpis czytano 497 razy.
Ja się na tym nie znam, ale nie ma jakiejś technologii, która odzyskiwałaby ropę z wraków, żeby ją wykorzystać np. w elektrowniach albo do ogrzewania budynków? Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Poniedziałek, 19 Listopad 2018 09:51
Odsłon: 56244
Jakub Banasiak
Zoopsycholog, pedagog. Członek Dolphinaria-Free Europe Coalition. Wolontariusz Tethys Research Institute, CRRU i współpracownik Marine Connection
<< Luty 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
zobacz wszystkie wpisy »