Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jakub Banasiak   Czarne perspektywy dla czarno-białej piękności
0

Czarne perspektywy dla czarno-białej piękności

W czerwcu ubiegłego roku na Morzu Wattowym niedaleko Holandii odratowano młodą orkę. Osłabiona rozwijającym się zapaleniem płuc, nękana przez pasożyty, wycieńczona, wymagała pomocy. Specjaliści z Dolfinarium Harderwijk pomogli jej dojść do siebie, zwalczyć infekcję, odzyskać wagę i siły. Orce nadano imię Morgan. Zidentyfikowano, że pochodzi z brytyjskiej populacji tych zwierząt, choć są spekulacje, że może to być też populacja norweska. W grudniu zapadła decyzja, by nie wypuszczać Morgan na wolność. Wciąż nie wiadomo, do jakiego oceanarium trafi docelowo. Decyzję o niewypuszczaniu orki do morza argumentuje się tym, iż powrót tam młodego walenia tego gatunku na wolność jest niemożliwy, bo ssak ten nie da sobie sam rady. A szans na znalezienie macierzystego stada Morgan raczej nie ma.
Wiadomo, że orki to zwierzęta społeczne, że żyją w stadach, że dość długo uczą się strategii polowań i innych ważnych dla przetrwania aktywności. Decyzja o pozostawieniu Morgan w delfinarium czy oceanarium wydaje się więc brzmieć rozsądnie. Przecież takie były rekomendacje zespołu naukowców, których poproszono o konsultację. Morgan w Dolfinarium Harderwijk ma profesjonalną opiekę. Przecież uratowano tam jej życie. Plany dotyczą umieszczenia orki w jednym z renomowanych oceanariów, gdzie od dawna trzyma się orki i gdzie ssaki te się rozmnażają, co dla wielu jest wyznacznikiem właściwej dbałości o dobrostan zwierząt trzymanych w niewoli.
W czym więc jest problem?
Przyjrzyjmy się całej sytuacji bardziej wnikliwie.
Wszelkie obecne dywagacje dotyczą tego, gdzie umieścić Morgan. W ogóle nie rozpatruje się jako alternatywy jej powrotu do środowiska naturalnego. A priori zakłada się, że nie ma nic złego w trzymaniu tych ogromnych delfinów w niewoli.
Zespół naukowców, który zadecydował o pozostawieniu orki w niewoli to między innymi specjaliści od ptaków morskich, większość związana z przedsięwzięciami zajmującymi się trzymaniem zwierząt w niewoli. Najbardziej doświadczony w tym zespole ekspert praktycznie przez całą swoją karierę związany był z firmą trzymającą mniejsze delfiny, a w przesłości i orki w niewoli. Żaden z tych konsultantów nie pochylił się nad problemem ewidentnego naruszenia dobrostanu orek w niewoli. a jest to kwestia szeroko omawiana w świecie naukowym i przywoływana nawet przez samych trenerów orek w oceanariach.
Orki, zwłaszcza przysposobione już do życia w sztucznych basenach i zdolne do rozrodu, są oczywiście niezwykle cenne dla parków morskich. Ich wartość dochodzi do 10 mln dolarów.
A z drugiej strony śmiertelność orek np. w sieci SeaWorld jest średnio 3 x wyższa niż w populacjach dziko żyjących.
Dlatego organizacje zajmujące się ochroną waleni i dbałością o dobrostan delfinów i wielorybów oprotestowały decyzję Dolfinarium Harderwijk i powołanego zespołu ekspertów.
Jedno z rozwiązań proponowanych przez takie organizacje jak Marine Connection czy Whale and Dolphin Conservation Society dotyczy umieszczenia Morgan w wydzielonym basenie morskim w Norwegii by stopniowo przygotowywać ją do powrotu do środowiska naturalnego (co powinno być ostatecznym celem całego przedsięwzięcia). Oczywiście Morgan wymaga teraz opieki ze strony ludzi, ale wielu specjalistów i naukowców zgłosiło już swoją gotowość do pracy z Morgan, by jak najszybciej zapewnić jej powrót do morza.
Więcej informacji można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie: http://www.freemorgan.com/
zaś na tej podstronie: http://www.freemorgan.com/how-you-can-help znajdziecie namiary na Dutch Ministry of Economic Affairs, Agriculture, and Innovation - agencję rządową, która jest odpowiedzialne w Holandii za los orki Morgan. Jest tu też gotowy wzór listu do tego ministerstwa.
Każdy głos i każde działanie jest cenne.
Tutaj zaś: http://www.thepetitionsite.com/2/Free-Morgan-The-Orca/ można bezpośrednio podpisać petycję

Jeśli jesteś przeciwny trzymaniu orek w niewoli, oddaj swój głos za uwolnieniem Morgan.

Ten wpis czytano 2040 razy.
Odsłon: 53285
Jakub Banasiak
Zoopsycholog, pedagog. Członek Dolphinaria-Free Europe Coalition. Wolontariusz Tethys Research Institute, CRRU i współpracownik Marine Connection
<< Październik 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »