Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jakub Banasiak   Pomóż delfinom w niewoli - "Empty the Tanks"
0

Pomóż delfinom w niewoli - "Empty the Tanks"

W sobotę 24 maja miała miejsce ogólnoświatowa akcja przeciw trzymaniu delfinów w niewoli - EMPTY THE TANKS.W Polsce nie ma delfinariów, jesteśmy uwikłani we własne lokalne problemy i troski, także środowiskowe. Wciąż brakuje nam jeszcze dobrej tradycji uczestnictwa w ogólnoświatowych szerokich kampaniach...

... Ale bez względu na takie dni protestu i tak możemy zrobić to, co naprawdę pomoże waleniom w niewoli. Możemy zrobić coś naprawdę istotnego, coś, z czego możemy być dumni, co nic nas nie kosztuje...

Zbliża się kolejny sezon urlopowy. Zapewne znowu ruszymy do ulubionych przez Polaków miejsc: do Egiptu, do Hiszpanii, na Kanary, do Portugalii, do Meksyku... A wybierając się tam możemy aktywnie zaprotestować przeciw niewoli delfinów. Wystarczy, że zadbamy o trzy rzeczy.

Po pierwsze, miejmy na uwadze, czym naprawdę są delfinaria i parki morskie.
Ale uwaga - spójrzmy na nie oczami zwierząt a nie oczami turysty szukajacego ciekawej rozrywki. Zwierząt, które miały, albo mogły mieć na wolności cały ocean dla siebie, całą rodzinę i stado, świeży zdrowy pokarm, przestrzeń, możliwości rozwoju i zachowania zgodnie ze swoim genotypem. A co daje im człowiek? Betonowe baseny, których rozmiary powodują deprywację potrzeb lokomotorycznych, upośledzenie kluczowego zmysłu - echolokacji, oddzielenie od matki albo reszty stada, tresurę opartą często na deprywacji pokarmowej, hałas muzyki, publiczności i urządzeń filtracyjnych powodujący stres, a w konsekwencji choroby,  wrzody, agresję i stereotypie ruchowe. Dopóki będą klienci gotowi płacić za bilet do delfinarium , dopóty będą takie miejsca...


Czy kupując bilet do delfinarium zdajemy sobie sprawę, że swoimi własnymi pieniędzmi sankcjonujemy miejsca niedoli zwierząt? Zwierząt, które od kilku lat określa się mianem „non-human person”, pozaludzkich osób, które czują, rozumieją, mają samoświadomość, zalążki kultury, język i dialekty, potrafią używać narzędzi, przejawiają zachowania altruistyczne wobec innych gatunków, mają bardzo silne więzi rodzinne i społeczne i bardzo cierpią w przypadku ich zerwania.Czy  etyczne byłoby odłowienie z morza orki, która się zgubiła, jest głodna i chora, a potem , po udzieleniu pomocy, umieszczenie jej w basenie zamiast wypuszczenia na wolność? Czy etyczne byłoby odrzucenie wszelkich prób przygotowywania jej ponownie do życia  w morzu i bezprawne stwierdzenie, że orka nie jest w stanie poradzić sobie na wolności? Czy etyczne jest umieszczenie jej następnie w komercyjnym parku morskim, gdzie atakowana jest przez inne orki, zmuszana do bezsensownych występów, tresowana, karana, gdzie  zaprzecza się, że jest poraniona, przejawia zachowania świadczące o wysokim poziomie stresu a jej stan zdrowa ulega pogorszeniu? Czy dalibyśmy zarobić parkowi morskiemu, który właśnie tak postępuje?

Nie? W takim razie nie jedźmy do Loro Parque na Teneryfie, gdzie trzymana jest młoda orka Morgan i której  to właśnie historia przedstawiona jest powyżej (a razem z nią trzymane są tam w niewoli inne orki, delfiny butlonosy i mnóstwo innych zwierząt). Aby przekonać się, co się naprawdę dzieje w takich miejscach, przejrzyjmy chociaż zdjęcia zrobione przez jedną z czołowych badaczy orek - dr Ingrid Visser. Raport o stanie zdrowia orki Morgan znajdziesz tutaj: http://digitaljournal.com/article/335601

W takim razie odpuśćmy sobie jakiekolwiek  inne delfinaria i oceanaria, gdzie dla właścicieli wolność zwierząt i ich faktyczny dobrostan nic nie znaczą, a reklamy i informacje marketingowe wprowadzają turystów w błąd.Protest obrońców delfinów pod Loro Parque na Teneryfie w czasie akcji Empty The Tanks. Policja i władze lokalne niestety jak zwykle bardziej sprzyjają zarządowi Loro Parque niż osobom troszczącym się o los zwierząt.


Po drugie, zróbmy, co możemy, żeby jak najwięcej osób podejmowało właściwe, świadome decyzje, jesli chodzi o odwiedzanie delfinariów. Wybierzmy kilkoro znajomych, którzy wybierają się do krajów, do miejsc, gdzie są delfinaria.  Opowiedzmy im np. o orce Morgan i o Loro Parque. Prześlijmy linki do stron opisujących ten problem. Zachęćmy ich do tego, by opowiedzieli o tym kolejnym osobom.

Oto pomocne linki:
do strony o orce Morgan (http://www.freemorgan.org/),
bezpośredni link do raportu dr Ingrid Visser (http://digitaljournal.com/article/335601), gdzie można znaleźć też odnośniki do komentarzy zarządu Loro Parque na ten temat.

Z kolei na polskojęzycznej stronie http://delfinaria.pl znajdziemy jeszcze więcej informacji dotyczących problemu delfinariów i naruszania dobrostanu zwierząt w takich miejscach.

Możemy także pomóc, aby jak najwięcej osób polubiło stronę NA RATUNEK DELFINOM na facebooku (https://www.facebook.com/naratunekdelfinom).

Po trzecie, nie trzeba wcale iść do delfinarium, by móc spotkać te niezwykle interesujące zwierzęta i to w ich naturalnym środowisku, by mieć okazję zobaczyć nie cyrkowe sztuczki, ale ich prawdziwe zachowania. By móc zrobić wspaniałe zdjęcia i przeżyć niezapomniane chwile. I co ważniejsze – nie przyczynimy się do zniewalania dzikich zwierząt i ich cierpienia, skrzętnie ukrywanego przez sprytny marketing delfinariów i parków morskich. Oczywistą alternatywą są tu krótkie rejsy typu whale watching. Oferty takich rejsów dostępne są zazwyczaj we większości tych miejsc, gdzie kuszą nas delfinaria. Rajem jest pod tym względem Teneryfa, Portugalia (przede wszystkim Madera), w Egipcie przy odrobinie szczęścia można nawet popływać w morzu pośród dzikich delfinów na rafach Sataya czy Samadai.

Każdy protest, każdy sezon, gdzie delfinaria odnotują spadek dochodów, to sygnał, że ten biznes przestaje być opłacalny. To szansa na to, że nie będzie przybywało takich miejsc i że zahamuje się handel dzikimi delfinami. Mamy na to konkretny wpływ.

 

Ten wpis czytano 2473 razy.
Odsłon: 56242
Jakub Banasiak
Zoopsycholog, pedagog. Członek Dolphinaria-Free Europe Coalition. Wolontariusz Tethys Research Institute, CRRU i współpracownik Marine Connection
<< Luty 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
zobacz wszystkie wpisy »