Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jakub Banasiak   Proszę - pomóż powstrzymać projekt delfinarium w Budapeszcie
0

Proszę - pomóż powstrzymać projekt delfinarium w Budapeszcie

Widmo delfinarium wciąż wisi nad Budapesztem. Potężny inwestor - właściciel komercyjnego oceanarium "Tropicarium" planuje rozbudować swoją turystyczną atrakcję właśnie o delfinarium. Dzięki temu "Tropicarium" ma stać się największym turystycznym magnesem w tej części Europy. Inwestor chce sprowadzić delfiny prawdopdoobnie z holenderskiego parku morskiego Harderwijk, które chętnie odsprzedałoby kilka butlonosów. Mimo że odpowiedzialne za import i przetrzymywanie dzikich zwierząt na Węgrzech Ministerstwo Rolnictwa jest przeciwne delfinarium  i prawo wegierskie na to nie pozwala, istnieje bardzo duże ryzyko, że plan właściciela "Tropicarium' może się ziścić. Już raz udało się zmienić prawo tak, by mimo dotychczasowych przepisów, można było sprowadzić do budapesztańskiego oceanarium rekiny. Przychody z turystyki to potężny argument dla rządu. Rozwój turystyki jest jednym z celów strategicznych obecnych władz. A pieniądze - jak wiadomo - mogą zdziałać "cuda".

Powstrzymanie delfinarium w Budapeszcie  jest niezwykle  ważne z punktu widzenia całej batalii przeciw delfinowemu biznesowi. Jeśli uda się inwestorowi na Węgrzech, i to mimo obowiazujących przepisów wewnętrznych, mimo dyrektyw unijnych, mimo decyzji na NIE ze strony własciwego dla tego tematu Ministerstwa, to będzie to swego rodzaju precedens i doskonała zachęta dla innych inwestorów w kolejnych krajach Europy oraz wskazówka, jak obchodzić legislacyjne bariery. 
A zarabianie na delfinariach to wciąż niestety lukratywny interes. 
Tym bardziej niezbędne jest, by sięgnąć po argumenty rynkowe...

Dlatego w tej chwili najważniejsze jest, aby jak najwięcej osób z różnych krajów Europy (i nie tylko) pokazało Węgierskiej Agencji Turystyki (Magyar Turisztikai Ügynökség), że delfinarium nie jest dla nas żadną atrakcją ani magnesem, żeby odwiedzić Budapeszt. Wręcz przeciwnie - pokażmy, że bojkotujemy takie miejsca i że wspieranie pomysłu delfinarium przez władze węgierskie zepsułoby tylko turystyczny wizerunek Węgier. W tym celu stworzyliśmy wspólnie z kilkoma organizacjami międzynarodową petycję firmowaną oficjalnie przez PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).

Dlatego PROSZĘ - podpisz tę petycję, którą znajdziesz w wersji niemieckiej i angielskiej pod poniższym linkiem. 
Podpisując wypełnij niezbędne rubryki (dla wygody tłumaczymy: Vorname - imię, Nachname - nazwisko, PLZ - kod, Ort - miejscowość, Land - kraj). Koniecznie też zaznacz drugi kwadracik - zgodę na przetwarzanie danych na użytek petycji (Mit der Unterschrift stimme ich der personenbezogenen Datenspeicherung zu. Darüber hinaus weiß ich, dass meine Daten an den/die Empfänger/in der Petition überreicht werden und willige hierin ein).

https://www.peta.de/delfinarium-budapest-petition?fbclid=IwAR1W7FafCOknOtE5r3vOcKA1BKEiz9xCaHyM9NitGC_4yAXYO86W0gjPZ4s#.XEt3WTIGYC0.facebook

Jeśli możesz - roześlij proszę tę petycję do wszystkich swoich przyjaciół w każdym z krajów, GDZIE TYLKO MOŻESZ. Tylko masowy głos może przekonać władze węgierskie, które teraz bardzo stawiają na turystykę, być może nawet kosztem dobrostanu zwierząt (tak jak to się stało w przypadku rekinarium stworzonego przez tego samego inwestora - Tropicarium w Budapeszcie).

W Polsce w 2015 i w 2016 r., walcząc z projektem mszczonowskiego delfinarium zebraliśmy łącznie z innymi organizacjami prawie 100 000 podpisów. Teraz potrzebujemy znacznie więcej!

Ten wpis czytano 1310 razy.
Odsłon: 72018
Jakub Banasiak
Zoopsycholog, pedagog. Członek Dolphinaria-Free Europe Coalition. Wolontariusz Tethys Research Institute, CRRU i współpracownik Marine Connection
<< Styczeń 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »