Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jakub Banasiak   Za chwilę wyginą 2 kolejne gatunki delfinów!
1

Za chwilę wyginą 2 kolejne gatunki delfinów!

W 2006 r. uznano za wymarłego delfina chińskiego, zwanego też baiji. Występował w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy. W 1997 roku żyło jeszcze 13 osobników tego gatunku, a ostatniego żywego widziano w 2004 roku. W 2007 roku zespół biologów i cetologów prowadził zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwań ostatnich delfinów baiji, ale niestety nie odnaleziono już ani jednego.

W najbliższych latach być może podobny los spotka najmniejsze na świecie delfiny Maui, żyjące jedynie u wybrzeży Nowej Zelandii oraz kolejnego rzecznego delfina  - delfina amazońskiego.

Ich losy, wygląd, liczebność i zagrożenie są skrajnie różne.  Łączy ich jedno: jeśli nic nie zrobimy, jeśli nie zaprotestujemy wobec niszczycielskiej działalności człowieka, wyginą w najbliższych latach.

Delfinów Maiu zostało tylko 50 na całym świecie!  Ich liczebność stale maleje z powodu technik połowowych stosowanych przez rybaków w Nowej Zelandii. Sprawa jest kuriozalna i - wydawałoby się - bardzo łatwa do załatwienia. Chodzi o jeden tylko kraj, o kraj bogaty, niewielki, dobrze zorganizowany, gdzie jedną urzędową decyzją można by załatwić bardzo wiele. A jednak nie. Bo w grę wchodzą przychody, poparcie polityczne, powiązania kapitałowe ludzi władzy... Tym bardziej ważny jest nacisk światowej opinii publicznej, sygnał, że świat patrzy na Nową Zelandię i nie daje się nabrać na jej marketingowy wizerunek kraju i rządu, który bardzo dba o środowisko.

 

Obejrzyj poniższą prezentację dotycząca dramatycznej sytuacji ostatnich 50-ciu  żyjących  delfinów i podpisz proszę petycję skierowaną do władz Nowej Zelandii :
http://www.change.org/en-GB/petitions/save-maui-s-dolphins-from-extinction

Delfinów amazońskich jest znacznie więcej. Ale też spotyka ich znacznie bardziej okrutny los. Są bestialsko mordowane na przynętę. Często odławia się je, okalecza  w  okrutny sposób, by - wciąż żywe - wabiły drapieżne ryby. Przoduje w tym procederze Brazylia.  Ponieważ Brazylia będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej, oczy całego świata będą niebawem zwrócone na ten kraj.  Jest to świetna okazja, by wymóc na władzach Brazylii konkretne działania w celu ochrony delfinów rzecznych a przynajmniej powstrzymania ich bestialskiej rzezi.

Poniższy film przedstawia straszny los, jaki stał się udziałem delfinów amazońskich.

 

Możesz to zmienić. Podpisz petycję, przekaż powyższe informacje znajomym i zachęć ich także do udziału w akcji ratowania delfinów Maui i delfinów amazońskich.

http://uk.whales.org/campaigns/stop-illegal-killing-of-river-dolphins

Więcej o pomocy delfinom, także tym przebywającym w niewoli i służącym ludziom jako źródło rozrywki znajdziesz na stronie fb:  

https://www.facebook.com/naratunekdelfinom

Ten wpis czytano 1698 razy.
Witam. Większość ludzi nie obchodzi ekologia i wymieranie gatunków liczy się tylko własny interes. Są tacy co dla zysku zabili by ostatniego osobnika danego gatunku. Ekolodzy z Sea Shepherd od lat walczą w arktyce z japońskimi wielorybnikami a przywódcy wszystkich krajów przyglądają się bezczynnie, nie chcą narażać się wielkiej potędze gospodarczej. Pozdrawiam ImageHostedbyFotoZrzut.pl
Bogdan Golus - Niedziela, 08 Czerwiec 2014 16:03
Odsłon: 56240
Jakub Banasiak
Zoopsycholog, pedagog. Członek Dolphinaria-Free Europe Coalition. Wolontariusz Tethys Research Institute, CRRU i współpracownik Marine Connection
<< Luty 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
zobacz wszystkie wpisy »